Tábor 2. oddílu PEGAS v Údolí čistých duší

Letos se 2. oddíl PEGAS skautského střediska Ležáky Skuteč utábořil na Vaškově louce ve Zderazi – v Údolí čistých duší – v termínu od 16. do 30. července. Po dvou letech se sem děti a vedoucí vrátili a těšili se z nových úprav tábořiště – větší kuchyně a sklad, nové umývárny nebo drenáž pro odtok dešťové vody z louky. Podsadové stany a tee-pee, ve kterých se spalo, už byly postavené, protože před skauty z Mrákotína zde stanovaly 1. a 7. oddíl.

Děti se letos přenesly do starověkého Egypta, který jako archeologové prozkoumávaly. Seznamovaly se s jejich kulturou, učily se hieroglyfy a sbíraly pacus – což je dobytek, kterým staří Egypťané nahrazovali měnu. Malí skauti zároveň vyrobili lůžko pro královnu Nefertiti, paruky pro služebnictvo nebo misku z hlíny jako obětinu pro bohy. S těmi se také na jednom slavnostním táboráku setkali a, aby si je nerozhněvali, předali jim obětiny (misku a obraz). S bohy však stále promlouval faraon, kterého děti navštěvovaly téměř každý den, a mohly tak skrze něj získávat od bohů různá poselství.

Během tábora také proběhl celodenní výlet, kdy se všichni účastníci vydali do nedalekého Boru u Skutče na koupaliště. Cestou tam děti opět plnily úkoly, které jim zadal faraon, a přímo na koupališti se také soutěžilo v boji na loďkách.

Na táboře samozřejmě nesměly chybět ty pravé skautské táboráky a konalo se jich hned několik. Vatra byla slavnostně zapálena, hrálo se na kytaru, zpívaly se písničky z nových oddílových zpěvníků a děti i vedoucí si připravili nespočet vtipných scének.

Dva týdny na táboře, během nichž bylo nádherné počasí, utekly jako voda, 2. oddíl PEGAS tím zakončil celý červenec a už teď se jistě všichni těší na začátek nového skautského roku a také na příští tábor.

Více fotografií:
Barbora Pavlišová: https://beeshifer.rajce.idnes.cz/Tabor_Zderaz_2022