VÝPRAVA ROVERŮ A RANGERS DO LONDÝNA

Ve dnech 11. – 15. května se skupina dvanácti roverů a rangers ze skautského střediska Ležáky Skuteč vypravila do Londýna – hlavního města Velké Británie, který mnoho z účastníků ještě nikdy nenavštívilo.

Většina z nás se ve čtvrtek 11. května sešla už na nádraží ve Žďárci u Skutče, ostatní se připojili na Hlavním nádraží v Praze, odkud jsme se vydali autobusem na terminál letiště. Pro mnohé z nás to byla také vůbec první cesta letadlem, ale let trvající asi dvě hodiny se obešel bez jakýchkoli komplikací. Po příletu na letiště Stansted, které je trochu mimo centrum Londýna, jsme ještě společně nasedli na autobus, který nás k centru přiblížil, a poté už jsme mohli zkoumat londýnský Underground (metro). Zde se nám stala hned první dobrodružná příhoda – ve zcela cizím městě jsme se omylem rozdělili, když několik členů nasedlo do vagonu metra, přičemž ostatní to nestihli. Naštěstí jsme se hned o dvě zastávky dál potkali a zde už se záměrně rozdělili – každá ze tří skupin totiž bydlela na jiném místě v Londýně. Největší šestičlenná skupina se vypravila metrem na českou ambasádu v části Nothing Hill, další čtyřčlenná skupina se vydala ke členovi střediska, který v Londýně bydlí – br. Krokodýlovi – a poslední dvě členky jely až do Hamptonu k rodině učitelky působící v londýnské české škole.

Druhý den ráno jsme se všichni sešli na zastávce metra Waterloo a odtud jsme se vydali na první prohlídku města. Začali jsme hned na jednom břehu řeky Temže a podél ní jsme došli až k mostu Tower Bridge, stojícímu přes ni. Most jsme přešli a dostali se tak na druhý břeh řeky, kde jsme prošli okolo pevnosti Tower. Z této historické části města jsme plynule přešli do moderní čtvrti a navštívili jeden z mrakodrapů, na jehož střeše je veřejně přístupná zahrada s výhledem Sky Garden. Z této výškové budovy jsme mohli přehlédnout celý Londýn a zorientovat se, kde se která památka vlastně nachází. Po obědě jsme se vydali na prohlídku české ambasády, kterou nás provázel atašé pan Žižlavský a také vojenský atašé pan Beran. Budova českého velvyslanectví je z architektonického hlediska velice unikátní stavbou v Londýně, protože je navržena v brutalistním stylu, což je pro Londýn zcela netypické. V rámci prohlídky jsme mohli zhlédnout i několik rozhovorů s potomky československých letců RAF, kteří právě žijí ve Velké Británii. Tyto dokumentární snímky připravuje právě samotné české velvyslanectví ve snaze připomenout zásluhy Čechů za druhé světové války. Z české ambasády jsme se opět vydali prozkoumat památky Londýna, a to konkrétně Trafalgarské náměstí, Westminsterský palác s věží přezdívanou Big Ben, Westminsterské opatství a Buckinghamský palác a také jsme se prošli Hyde Parkem až ke Kensingtonskému paláci s krásnými zahradami. Na konci dne se každá skupina opět rozjela ke svým ubikacím.

V sobotu jsme se sešli u české školy ‚Okénko‘, kde jsme měli s dětmi, jejichž rodiče jsou Češi žijící v Londýně, program, ve kterém jsme se jim snažili alespoň částečně přiblížit skauting. Krátce jsme jim odprezentovali naši činnost přes rok pomocí fotografií, zazpívali jsme jim Junáckou hymnu a Večerku a také jsme si zahráli pár her. Protože několik dětí bylo členy skautu v Anglii, dozvěděli jsme se i my mnoho nových informací, a hlavně jsme se zaměřili na rozdíly mezi českým a britským skautingem, který vychází zcela z myšlenek Roberta Badena-Powella (český skauting, jehož zakladatelem je Antonín Benjamin Svojsík je vytvořen kombinací britského skautingu spolu s americkým Woodcraftem). Nakonec jsme s dětmi dostali za úkol vymalovat dřevěné křížky, které se měly použít příštího dne jako symbol uctění památky. Po tomto dopoledni jsme se vydali do Imperial War Museum, v jehož expozici je obrovské množství artefaktů z minulých válek počínaje první světovou. V tomto muzeu by se co do rozlohy dalo strávit několik dní, ovšem témata postihnutá ve výstavních prostorech byla tak náročná, že jsme v něm vydrželi pouze část odpoledne. Pro zlepšení nálady jsme se ještě rozhodli navštívit Piccadilly Circus a čínskou čtvrť a zcela náhodou jsme narazili na Leicester Square, kde jsou umístěny sochy slavných filmových nebo knižních postav. Po tomto vyčerpávajícím dni jsme se opět rozdělili a vydali zpět ke svému ubytování.

V neděli jsme se sešli ve Wimbledonu v kostele na mši svatou a poté přišel očekávaný pietní akt, kvůli kterému byla celá tato výprava vlastně organizována. Všichni jsme se přesunuli do Brookwoodu, na
jehož hřbitově jsou pochováni českoslovenští letci RAF a jejichž památku jsme přijeli za středisko Ležáky Skuteč uctít. Spolu s členy londýnské dětské armády jsme drželi stráž u pomníků a účastnili se tak celého ceremoniálu. Přítomni zde byli čeští a slovenští vyslanci v Londýně a také potomci letců RAF. Ke každému z mnoha hrobů byl po proslovech a státních hymnách zapíchnut do země malovaný kříž, které jsme předchozího dne zdobili s dětmi ze školy ‚Okénko‘, a každý jednotlivý hrdina z naší rodné země mohl být připomenut. Po pietním aktu proběhlo malé občerstvení, kde byla možnost si se všemi zúčastněnými popovídat. Po ceremoniálu v Brookwoodu už jsme se všichni opět rozdělili, abychom se mohli před brzkým letem domů ještě alespoň chvíli vyspat.

Letadlo nám odlétalo z letiště Stansted brzy ráno a přilétli jsme jím pro změnu do Brna. Odtud už se každý vydal tam, kam zrovna potřeboval. Někdo spěchal domů, někdo do města, ve kterém studuje, a někdo si pobyt v Brně prodloužil. Celý výlet jsme si opravdu užili, a i přes pár menších karambolů, které cestování přináší, na něj budeme vzpomínat jen pozitivně.

Za Roverský kmen SKRAT
Kristýna Burešová – s. Krtek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *